دسته بندی موزاییکها

A41-sangamic

در کشور ما موزاییک را غالبا همان محصولی می شناسند که از دو لایه ملات، یکی لایه رویی که نشان دهنده دانه بندی و رنگ محصول و دیگری لایه زیرین که ترکیبی از ماسه و سیمان سیاه است، تشکیل شده است و عموما در اندازه ۴۰ در ۴۰ سانتی متر ارایه می گردد.

اما گستره ی محصولات موزاییکی فراتر از اینهاست. موزاییک در ایران در ابعاد ۲۰*۲۰، ۲۵*۲۵، ۳۰*۳۰، ۴۰*۴۰، ۴۰*۶۰ و بصورت سنگ پله تولید می شود که هر کدام می توانند به شکل کفپوش ساده یا طرحدار (شیاردار) نیز عرضه شوند.از نظر ضخامت نیز موزاییکها غالبا در دو دسته بندی جای میگیرند. موزاییکهای دولایه با ضخامتی مابی�� ۳ تا ۴ سانتی متر و موزاییکهای تک لایه با ضخامت ۱۷ تا ۱۹ میلی متر.بیشتر بخوانید

انواع روش های تولید موزاییک و تفاوتهایشان

9

پیش از ورود ماشین آلات پرس تمام اتوماتیک و بعدها ساخت مشابه داخلی آنها، موزاییک در کشور به روش دستی و ویبره¬ای تولید می¬شده است، هرچند در حال حاضر نیز این سیستم تولید در بسیاری از مناطق همچنان پابرجاست و تعداد بسیار معدود و انگشت شماری کارخانه با فرایند تولید تمام اتوماتیک در ایران به فعالیت مشغولند.بیشتر بخوانید

مزایای استفاده از موزاییک

image4

اگرچه برای مدتها استفاده از موزاییک در دکوراسیون داخلی منازل و ساختمانها کمرنگ و با تنزل جایگاه مواجه شده بود اما امروزه با توجه به تنوع مواد اولیه و افزودینهای بتن، مجددا به صحنه رقابت با سایر مصالح ساختمانی مشابه بازگشته است.

بیشتر بخوانید

موزاییک به عنوان مصالح ساختمانی

22

موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی است که در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. موزاییک کفپوشی است متراکم، در حقیقت نوعی بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرس یا بواسطه ی ویبره به دست می‌آورد و از ترکیب سیمان، سنگ‌های دانه بندی شده، پودر سنگ و آب و در پاره های مواقع رنگ همچنین ماسه در ابعاد و طرحهای گوناگون تولید می‌شود.

موزاییکها بلحاظ کاربرد، به دو دسته تقسیم می شوند: داخلی و بیرونی

موزاییکهای بیرونی را می توان در کف و حتی نمای ساختمانها به کاربرد و از طرح و رنگهای متنوع آن بسته به نوع فضا بهره جست. این دسته از محصولات هم به شکل پولیش شده و هم با سطحی رستیک و سیمانی قابل تولید هستند.

بیشتر بخوانید